برزیل واکسن Sputnik V را به دلیل آلوده بودن به ویروس تکثیر شونده سرماخوردگی رد می کند

Mohammad Bagheri
0
 • 8
Sputnik V
چندی پیش سازمان های تنظیم کننده مقررات بهداشتی در برزیل صحت و سلامت واکسن روسی اسپوتنیک وی را رد می کند. این سازمان اذعان دارد واکسن کووید ۱۹ اسپوتنیک وی حاوی ویروس سرماخوردگی می باشد که متاسفانه قابلیت تکثیر در سلول های بدن انسان را داراست. آژانس نظارت بر بهداشت برزیل (Anvisa) در بیانیه ای اعلام کرد: حضور ویروس سرماخوردگی در این واکسن می تواند موجب بروز عفونت های تنفسی در انسان شود و در افراد با سیستم ایمنی ضعیف آسیب جدی و مرگ را به دنبال داشته باشد.
پس از انتشار این بیانیه، روسیه این ادعا را رد کرده و برزیل را به داشتن انگیزه های سیاسی در رد این واکسن متهم کرده است. هم اکنون یافته های آژانس نظارت بر بهداشت برزیل، سوالات کلیدی را در مورد ایمنی و سلامت واکسن روسی Sputnik V مطرح می کند که از نگرانی های سازمان های تنظیم کننده اسلواکی حمایت می کند. ماه گذشته گزارشی از سوی سازمان های تنظیم کننده اسلواکی نیز منتشر شده که در آن اینطور مطرح شده محموله هایی از واکسن روسی با ویژگیها و خصوصیات مطرح شده درباره واکسن اسپوتنیک وی شباهت نداشت و کارایی و عملکرد آن ۹۱.۶ به دست آمده است.
شایان به ذکر است که مشکلات کنترل کیفیت تنها نگرانی برزیلی ها نبود بلکه پس از بررسی کلی واکسن روسی دریافتند که ایمنی و کارایی آنها مبتنی بر داده ها غیر قابل اطمینان و در برخی موارد بسیار ناقص است. Anvisa گفت در تمام مراحل تست بالینی نقص های بسیاری به چشم می خورد که جای تامل دارد. همچنین منع شدن بازرسان از بازدید انستیتو Gamaleya محل ساخت واکسن Sputnik V به این شک و شبهه ها دامن زده است. از این رو هفته گذشته و پس از رای گیری میان مدیران Anvisa واردات و استفاده از واکسن روسی اسپوتنیک وی متوقف شد.
در حال حاضر کشور برزیل با هجوم گونه P.1 ویروس کرونا که قابلیت انتقال بیشتری دارد، مواجه است و این گونه ممکن است در برابر بسیاری از پاسخ های ایمنی واکسن و دارو مقاوم باشد. آخرین موج سهمگین عفونت ویروسی در برزیل ماه گذشته با ابتلای بیش از ۱۰۰ هزار نفر در یک روز به اوج رسید که بسیار نگران کننده بود. ماه آوریل با مرگ ۴ هزار نفر در روز، برزیل را در صدر قربانیان مبتلا به ویروس کرونا قرار داد. در حال حاضر آمار ابتلا به کرونا در برزیل به میانگین هفته ای ۵۷ هزار نفر کاهش یافته است که البته کم نیست و جای نگرانی دارد.
هم اکنون بیش از ۱۴.۵ میلیون نفر از کشور ۲۱۱ میلیون نفری برزیل به ویروس کرونا مبتلا شده اند که ۴۰۰ هزار نفر از مبتلایان جان خود را از دست داده اند. به گفته مدیر Anvisa، این سازمان با تمام قوا تلاش خود را برای در دسترس قرار دادن واکسن برای مردم کشورش می کند و به همین خاطر ایمنی، کیفیت و کارایی واکسن های کووید ۱۹ به طور دقیق مورد بررسی قرار می دهد.
مدیر Anvisa اظهار امیدواری کرد که روسیه پذیرای این انتقاد باشد و به دنبال رفع نقایص واکسن Sputnik V قدم بردارد که البته بعید به نظر می رسد. صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه (RDIF) که حامی مالی ساخت واکسن روسی اسپوتنیک وی است، ادعای برزیل را رد کرده و انگیزه های سیاسی برزیل را اساس رد واکسن اعلام کرده و گفته این ادعاها پایه و اساس علمی ندارد و در هیج یک از سازمان های تنظیم کننده مقررات بهداشتی قابل پیگیری و پشتیبانی نیست.
اکانت توییتر واکسن  روسی Sputnik V که به احتمال بسیار توسط RDIF مدیریت می شود، آتش ماجرا تندتر کرد و  گزارش Anvisa را اخبار جعلی خواند. همچنین در این حساب توییتر از طرح شکایت علیه سازمان برزیلی به دلیل انتشار آگاهانه اطلاعات جعلی و نادرست خبر داد.
آدنو ویروس (AdenoVirus) که واکسن روسی اسپوتنیک وی را آلوده می کند قابلیت تکثیر دارد. آدنو ویروس ها باید در واکسن روسی حضور داشته باشند ولی به گونه ای که قابلیت تکثیر از آنها گرفته شده و در نهایت عفونت های خفیفی چون سرماخوردگی جزئی و اسهال را به همراه داشته باشند.
AdenoVirus ها، ویروس های شناخته شده ای هستند که پژوهشگران از آنها برای انتقال و تحویل دارو به بدن استفاده می کنند. البته پیش از استفاده باید آنها را کاملا بی ضرر کنند. برای انجام این کار با حذف چند ژن در ویروس، آن را بی ضرر می کنند. با حذف ژن های مورد نظر، آدنو ویروس قابلیت تکثیر در سلول های انسان را از دست می دهد. از این رو در ساخت واکسن های دیگری چون Johnson & Johnson و AstraZeneca از آدنو ویروس استفاده می شود و همچنین در ژن درمانی عملکردهای مناسبی دارد.
در واکسن هایی که از آدنو ویروس برای ساخت آنها استفاده می شود، بخش هایی از کد ژنتیکی میکروب مورد نظر به کمک AdenoVirus به بدن انسان منتقل و تحویل سلول ها داده می شود. واکسن کووید ۱۹ کد پروتئین اسپایک ویروس SARS-CoV-2 را به کمک همین آدنو ویروس به سلول های بدن تحویل می دهد و با توجه به تغییراتی که در آدنو ویروس داده شده، غیر قابل تکثیر شده و نمی تواند از سلول برای ساخت نسخه های جدیدی از خود استفاده کند.
در حالت عادی ویروس ها از سلول های بدن برای ساخت نسخه های جدیدی از خود استفاده می کنند و به همین خاطر است که سلول های بیشتری عفونی می شوند ولی چون آدنو ویروس های موجود در واکسن ها غیر قابل تکثیر شونده هستند، در مرحله ساخت نسخه دیگری از خود متوقف می شوند و سلول های بدن توالی اسپایک SARS-CoV-2 را رمزگشایی می کند و در نتیجه سیستم ایمنی از این توالی رمزگشایی شده برای تمرین هدف بهره می برد.
در طراحی و ساخت واکسن روسی Sputnik V از دو نوع آدنو ویروس استفاده می شود که در هر دُز از واکسن، ویروس متفاوتی وجود دارد. دُز اول این واکسن حاوی آدنو ویروس نوع ۲۶ است که کد پروتئین اسپایک می باشد و اولین بار در مدفوع کودکان شناسایی شد. دُز دوم نیز دارای آدنو ویروس نوع ۵ است که ویروس سرماخوردگی است و پژوهشگران استفاده گسترده ای از آن در علم پزشکی می کنند.
دلیل متقاعد کننده ای برای استفاده واکسن روسی از ۲ آدنو ویروس وجود دارد زیرا دیگر واکسن های مبتنی بر آدنو ویروس فقط از یک نوع آدنو ویروس استفاده می کنند. همانطور که بیان شد آدنو ویروس ها فراوانی بسیاری دارند، از این رو بدن افراد زیادی پیش از واکسن مبتنی بر آدنو ویروس، پاسخ ایمنی در برابر خود آدنو ویروس دارند و عملا به جای بار ژنتیکی واکسن یعنی پروتئین اسپایک، به خود آدنو ویروس واکنش بیشتری نشان می دهند و در نتیجه ممکن است تاثیر واکسن کاهش یابد.
سازندگان واکسن اسپوتنیک وی برای رفع این مشکل، از دو نوع AdenoVirus استفاده می کنند که واکسن پس از هر دُز موجب تقویت ایمنی پیشین در برابر آدنو ویروس نشود. در مقابل، واکسن آسترازنکا از نسخه اصلاح شده یکی از آدنو ویروس های شامپانزه در واکسن خود استفاده می کند که در بدن انسان گردشی ندارد و راه دیگه ای برای غلبه بر ایمنی پیشین بدن در برابر آدنو ویروس محسوب می گردد.
استفاده از ۲ دُز آدنو ویروس در واکسن روسی اسپوتنیک وی خطرها را برای این واکسن افزایش داده است. در گزارش سازمان های تنظیم کننده برزیل بیان شده که پس از بررسی داده های واکسن روسی در دُز دوم، تمامی آنها مبتنی بر آدنو ویروس نوع ۵ اما تکثیر شونده هستند. در این گزارش ۲۱ صفحه ای آمده است: با توجه به دستورالعمل های بین المللی تعیین شده است که آدنو ویروس های تکثیر شونده نباید در طراحی و ساخت واکسن استفاده شوند، واکسن روسی از محدوده هزار RCA (آدنو ویروس تکثیر شونده) به ازای دُز حاوی ۱۰۰ میلیارد ذره ویروسی فراتر می رود و این یعنی محدوده مجاز را رعایت نکرده و با دستورالعمل های سازمان غذا و دارو در ژن درمانی همخوانی ندارد.
در راهنما و توصیه های سازمان غذا و داروی آمریکا حداکثر سطح یک RCA در ۳۰ میلیارد ذره ویروسی توصیه می شود که با بررسی واکسن اسپوتنیک وی دُز دوم مبتنی بر آدنو ویروس نوع ۵ این میزان حداکثری رعایت نشده است.
پس از بررسی این داده ها و نگرانی از سلامت واکسن Sputnik V سوالات بسیاری از سوی سازمان های تنظیم کننده برزیلی مطرح گردید که: این ویروس های تکثیر شونده تا چه زمانی می توانند در بدن باقی بمانند؟ ویروس ها در کدام بافت ها و اعضای بدن یافت می شوند؟ آیا به بافت های بدن آسیب می رسانند؟ آیا ویروس های تکثیر شونده قابل انتقال به دیگر افراد هستند؟ اهمیت این ویروس ها از نظر ایمنی برای افرادی واکسن را استفاده کرده اند به چه میزان است؟ و آیا عوارض جانبی جدی به همراه دارند؟
روسیه می گوید سلامت و ایمنی واکسن اسپوتنیک وی را ۶۱ تنظیم کننده در کشورهای مختلف تایید کرده اند و از آن استفاده می کنند. البته که سازمان Anvisa پس از تماس با ۵۱ کشور دریافتند که فقط ۱۴ کشور از واکسن روسی استفاده می کنند که آنها هم روال دقیق و منظمی بر نظارت ایمنی دارو ندارد.

منبع: ArsTechnica

ارسال نظر

نام شما:

ایمیل:

نظر خود را بنویسید:

 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent

کد امنیتی:

برای کد جدید روی آن کلیک کنید
عکس خوانده نمی‌شود