کانال تلگرام کافه اپل

آموزش کار با Cydia (جیلبریک) و نصب توییک

تاریخ : 1394.04.11
نظرات : 54
 • 7

Cydia

کافه اپل مفتخر است تا آموزش کار با نرم افزار Cydia را برای شما عزیزان به صورت اختصاصی قرار دهد. مستقیم به سراغ اصل مطلب می رویم. ابتدا به چند سوال پاسخ خواهیم داد تا متوجه شوید که چرا و چگونه باید با یک دستگاه جیلبریک شده کار کرد.

 

- چرا باید دستگاهم را جیلبریک کنم؟

این اولین سوالی است که شاید شما باید آن مواجه شوید. دنیای جیلبریک دنیای بسیار وسیعی است. مجموعه ای از توییک ها (برنامه های سیستمی) که می توانند امکانات دستگاه شما را بیشتر کنند و حد و مرز ها و محدودیت های اپل را بردارند. در واقع جیلبریک کردن اگر درست و اصولی انجام شود قادر است یک آجر را به یک تلفن هوشمند تبدیل کند. حال تصور کنید چه قدرتی را می تواند به دستگاه های اپل ببخشد.

- چرا نباید دستگاهم را جیلبریک کنم؟

دنیای جیلبریک دنیای عجیبی است. شما گاهاً در این دنیا با توییک هایی آشنا می شوید که قادرند دستگاه شما را برای همیشه نابود کنند. البته این بدیهی است که اگر شما از منابع معتبر استفاده نمایید و همچنین توییک های معتبر را نصب کنید با هیچ مشکلی مواجه نخواهید شد. باید بدانید که با جیلبریک کردن، شما حفره های امنیتی دستگاهتان را در معرض خطر قرار می دهید. اگر در نصب و انتخاب منابع توییک ها بی دقت باشید می توانید دستگاه خودتان را به یک آجر تبدیل کنید! پس بدون اطمینان چیزی را نصب نکنید!

- آیا با این تعریفات باز هم جیلبریک کردن ارزش دارد؟

 بله! ما اینجا در کافه اپل منابع معتبر و همچنین توییک های معتبر و سالم را به شما معرفی می کنیم و شما با نصب آنها در معرض هیچگونه خطری نخواهید بود. پس مشکلی نیست!

 

نکات مهم:

- بسیاری از سایت های ایرانی اقدام به ساخت منیع (سورس) سیدیا کرده اند. اضافه کردن این سورس ها شاید به نظرتان مفید باشد ولی باید در نظر داشته باشید که تعداد زیادی سورس در سیدیا باعث کند شدن و صدمه دیدن دستگاه شما می شود. پس سعی کنید در اضافه کردن سورس ها با دقت باشید.

- سورس ها و توییک های سالم در کافه اپل برای شما معرفی خواهند شد.

خب به سراغ آموزش می رویم:

پس از آنکه دستگاه خودتان را جیلبریک کردید مشاهده خواهید کرد که یک نرم افزار با نام Cydia که در این آموزش با سیدیا شناخته خواهد شد به مجموعه نرم افزارهای شما اضافه شده است.

برای اولین باری که این نرم افزار را باز می کنید (توجه کنید که به اینترنت متصل باشید) صفحه ای سیاه رنگ باز خواهد شد. این صفحه را رها کنید تا کار خودش را انجام دهد. پس از پایان کار گوشی شما Respring می شود. این عمل همانند خاموش روشن دستگاه است ولی با سرعت بیشتر. در واقع این عمل همانند عمل Refresh در کامپیوتر عمل می کند.

پس از روشن شدن دوباره دستگاه وارد سیدیا شوید. حال شما با صفحه ای مانند عکس زیر روبرو می شوید:

در پایین این برنامه شما قسمت های متفاوتی را می بینید. بخش اول که Cydia نام دارد برای معرفی و اعلام اخبار مهم سیدیا قرار گرفته است. 

در بخش دوم شما واژه Sources را می بینید. این بخش منابع یا همان سورس های سیدیای شماست. سورس سیدیا در واقع جایی است که شما می توانید توییک های خودتان را از آن دانلود کنید. اضافه کردن چند سورس که در ادامه معرفی می شود می تواند تمامی توییک های مورد نیازتان را تامین کند ولی دقت داشته باشید که تعداد بالای سورس دستگاه شما را کند می کند!

 

بخش بعدی Changes است. در این بخش آخرین توییک هایی که آپدیت شده اند و یا تازه به سورس های شما اضافه شده اند را می توانید مشاهده کنید. بار دیگر به بخش سورس ها برگردید. در سمت بالا و چپ میتوانید واژه Refresh را ببینید. با زدن این دکمه سورس های شما به روز می شوند و اینگونه اگر توییکی آپدیت شده باشد شما از آن مطلع خواهید شد. سعی کنید همیشه توییک ها و سورس های خودتان را آپدیت نگه دارید.

در تب بعدی شما می توانید توییک هایی را که نصب کرده اید مشاهده کنید و آنها را پاک و یا دوباره نصب کنید. پس از انتخاب توییک نصب شده مورد نظرتان، صفحه مربوط به آن باز خواهد شد. در سمت بالا و راست شما با واژه Modify مواجه خواهید شد. با زدن این دکمه می توانید توییک را پاک و یا مجدداً نصب کنید.

 

و اما در تب آخر شما با واژه Search روبه رو می شوید. در این بخش شما می توانید از بین هزاران توییکی که در سورس هایتان قرار دارند به جستجو بپردازید و توییک مدنظر خودتان را انتخاب و نصب کنید. این بخش، کار اصلی ما را در ادامه شامل می شود.

اضافه کردن سورس: 

شما برای اینکه بتوانید توییک های پولی را نصب کنید نیاز به توییکی به نام Cydown دارید که آموزش کار با آن را می توانید از اینجا ببینید. همچنین برخی توییک ها در سورس های پیش فرض سیدیا وجود ندارند. توییک های کرک شده نیز در این سورس های پیشفرض قرار نمی گیرند بنابراین شما نیاز دارید تا سورس های دیگری را به سیدیا اضافه کنید. در ادامه نحوه اضافه کردن سورس به سیدیا را به شما نشان می دهیم.

توجه کنید که فقط و فقط سورس های معتبر را اضافه کنید. از بین سورس ها ما سورس های زیر را به شما توصیه می کنیم چرا که معروف ترین و کامل ترین سورس های سیدیا هستند.

اضافه کردن این 2 سورس تقریباً ۹۹ درصد توییک های مورد نظر ما را پوشش می دهد.

 

برای اضافه کردن سورس، به بخش Sources رفته و بر روی گزینه Edit بزنید. قسمت جدید باز می شود که می توانید در آن آدرس سورس را وارد کنید. پس از زدن اضافه کردن، ممکن است سیدیا به شما اخطار دهد که این سورس را با تضمین خودتان اضافه می کنید. بر روی گزینه Add Anyway کلیک کنید تا سورس اضافه شود.

پس از آن شما با تصویر زیر مواجه می شوید. توجه کنید که گاهاً با خطاهایی زرد و یا قرمز رنگ در دانلود توییک و یا اضافه کردن سورس مواجه خواهید شد. این خطا به خاطر اینترنت رخ می دهد و می توانید با استفاده از اینترنت دیگر و یا نرم افزارهای تغییر آی پی این مشکل را رفع کنید!

سورس های پیشنهادی کافه اپل

Repo.BiteYourApple.Net

Repo.HackYouriPhone.Org

پس از اضافه کردن سورس ها به بخش Search بروید. در این بخش شما می توانید توییک های مد نظرتان را جستجو و نصب کنید. در مرحله اول به شما توصیه می شود که توییک Appsync Unified را نصب کنید. 

این توییک برای این است که شما بتوانید بازی ها و نرم افزارهای کرک شده را بر روی دستگاه خودتان نصب کنید. برای نصب نیز می توانید از نرم افزارهایی شبیه به iTools استفاده کنید.

مراحل نصب نیز به صورت زیر است. (البته در زیر توییک دیگری نصب شده است ولی مراحل یکسان است)

هر توییکی قابلیت خاصی دارد و شما می توانید با مطالعه نحوه کار آن توییک از کارکرد آن مطلع شوید. از بین توییک های موجود، کافه اپل توییک های زیر را به شما معرفی میکند:

Activator: توییکی برای اینکه بتوانید برای فرامین خاص کارکردهای متفاوت قرار دهید برای مثال با دوبار ضربه زدن بر روی ساعت بالای دستگاه بلوتوث دستگاهتان روشن شود. این توییک بیشتر برای فعال کردن ویژگی های دیگر توییک ها به کار می رود.

Apple File Conduit 2: این توییک اجازه دسترسی به فایل های سیستمی را به نرم افزارهایی همچون iTools می دهد. برای نصب هک های بازی ها باید این توییک را نصب کرده باشید.

Appsync unified: این توییک برای نصب نرم افزارهای پولی کرک شده بر روی دستگاه لازم است و در واقع یکی از اهداف اصلی جیلبریک کردن به حساب می آید.

‌Bioprotect: می توانید برای نرم افزارهای شخصی خودتان با استفاده از اثر انگشت رمز بگذارید و چنانچه که کسی دستگاهتان را از شما گرفت! دیگر نخواهد توانست به نرم افزار های شخصی شما دسترسی داشته باشد.

Cydown: این توییک برای نصب توییک های پولی سیدیا استفاده می شود . آموزش کار را در اینجا بخوانید.

FlipControlCenter: میتوانید ابزارهای Control Center را عوض کنید و هر تعداد ابزار می خواهید به آن اضافه کنید. 

iFile: فایل منیجری بی همتا برای دستگاه شما

Persian Keyboard iOS 8: کیبورد فارسی برای دیوایس هایی که iOS 8 روی آنها نصب شده است.

VirtualHome 8: توییک مذکور این قابلیت را به شما می دهد که تنها با لمس کردن دکمه Home اعمال آن را انجام دهید و دیگر نیازی به فشار دادن این دکمه نباشید! این توییک به شدت به شما توصیه می شود چرا که از خراب شدن دکمه دستگاه شما جلوگیری می کند.

همچنین لیست توییک های ضروری برای دستگاه را می توانید در اینجا ببینید

همچنین توییک های دیگر نیز به مرور در کافه اپل معرفی خواهند شد. با ما همراه باشید.

منبع: کافه اپل

نظرات

 1. User Avatar
  • imansh
  • در تاریخ : 5 مرداد 1394 16:11
  21
  سلام
  ifile رو نصب کردم ولی هر وقت میخوام استفاده کنم پیغام میده که باید رجیستر کنی در ضمن تمام قسمتاش هم فعال نیست البته اشتباها بار اول از سورس big boss نصبیدم ولی بعدش فهمیدم که اون پولیه و بعد پاکش کردم و دوباره از یه سورس دیگه نصب کردم ولی بازم ازم رجیستر کد میخواد چیکار باید بکنم ؟
  • 0
 2. User Avatar
  • imansh
  • در تاریخ : 6 مرداد 1394 11:28
  22
  نقل قول: imansh
  سلام
  ifile رو نصب کردم ولی هر وقت میخوام استفاده کنم پیغام میده که باید رجیستر کنی در ضمن تمام قسمتاش هم فعال نیست البته اشتباها بار اول از سورس big boss نصبیدم ولی بعدش فهمیدم که اون پولیه و بعد پاکش کردم و دوباره از یه سورس دیگه نصب کردم ولی بازم ازم رجیستر کد میخواد چیکار باید بکنم ؟


  خودم حلش کردم wink
  • 0
 3. User Avatar
  • ipedi
  • در تاریخ : 20 مرداد 1394 20:59
  23
  سلام, من آیپاد تاچ 2جی 8گیگ دارم که ios 4.2.1 روش نصبه. بوسیله نرم افزار greenpoison جیلبریک کردم ولی loader و cydia نیومده روی دسکتاپ آیپادم. و کماکان مشکل نرم افزار و بازی دارم. لطفا راهنماییم کنید ممنون.
  • 0
 4. User Avatar
  • mojtabafazeli
  • در تاریخ : 21 مرداد 1394 15:53
  24
  استاد عزیز به امام حسین قسم خیلی مخلصییم دمت گرم چند روز من درگیر هستم کلی هم هزینه دادم مشکلم حل نشد . که با کمک شما حل شد.
  • 0
 5. User Avatar
  • Mohammad Bagheri
  • در تاریخ : 23 مرداد 1394 11:32
  25
  نقل قول: mojtabafazeli
  استاد عزیز به امام حسین قسم خیلی مخلصییم دمت گرم چند روز من درگیر هستم کلی هم هزینه دادم مشکلم حل نشد . که با کمک شما حل شد.

  درود
  خدا رو شکر که پست براتون مفید واقع شد
  • 0
 6. User Avatar
  • imanrezaei78
  • در تاریخ : 25 مرداد 1394 12:22
  26
  سلام دوستان من الان گوشیم اپدیت 8.4 هست جیلبریک کردم راحت برنامه ها انتقال داد اجرا کرد الان بعد چند روز اپ ها کرش میکنه روش میزنم اجرا میکنه سریع میاد بیرون الان چی کار کنم تو رو خدا کمک کنید
  • 0
 7. User Avatar
  • گودرزی
  • در تاریخ : 4 شهریور 1394 17:14
  27
  عاقا سلام مرسی از پست مفیدت
  میشه خوده روش جیلبریک تو i.o.s 8 رو یه توضیح بدی که باید با چه نرم افزارایی بزنیم اصن چجوری بزنیم
  بیر دونیا ممنون
  • 0
 8. User Avatar
  • Mohammad Bagheri
  • در تاریخ : 4 شهریور 1394 21:42
  28
  نقل قول: گودرزی
  عاقا سلام مرسی از پست مفیدت
  میشه خوده روش جیلبریک تو i.o.s 8 رو یه توضیح بدی که باید با چه نرم افزارایی بزنیم اصن چجوری بزنیم
  بیر دونیا ممنون

  درود
  دوست گرامی به بخش آموزش جیلبریک از منوی بالای سایت، مراجعه کنید.
  • 0
 9. User Avatar
  • اشکان
  • در تاریخ : 9 شهریور 1394 19:16
  29
  سلام من بعد از نصب هر نرم افزاری از cydia اون برنامه را توی صفحه اصلی گوشیم پیدا نمیکنم و نیست مشکل از چی هست ؟
  • 0
 10. User Avatar
  • شوذب
  • در تاریخ : 6 مهر 1394 15:22
  30
  با سلام من یه سوال داشتم
  من ایپدم رو جیلبریک کردم ولی بعد از یه مدت سیدیا از روی ایپدم پاک شد آیا هنوز ایپدم جیلبریک هست ؟ ایا میتونم سیدیا رو برگردونم؟
  • 0
 11. User Avatar
  • محمد قليزاده
  • در تاریخ : 9 مهر 1394 01:06
  31
  سلام،راستش من ايپدمو جلبرينگ كردم و از برنامه هاي به جز اپ استور دان ميكردمو با itools روش نصب ميكنم ولي يه بار يه مشكلي براش پيش اومد زدم كله ايپد تنظيماتش ريست شد بعدش سديا از رو ايپدم پريد ولي هنوز ايپدم جلبرينگه و ميتونم برنامه هارو دان كنمو با itools روش نصب كنم اما الان وسوسه شدم كه xmod رو روش نصب كنم ولي مثله اينكه بايد سديا رو اول بيارم تا يه ادرس بهش بدم ميخواستم بدونم الان كه ايپدم جيلبرينگه اما سديارو ندارم چطوري ميتونم بدون جيلبرين دوباره سديارو بيارمش؟اگه بگيد لطف ميكنيد..
  • 0
 12. User Avatar
  • رامین
  • در تاریخ : 22 مهر 1394 19:08
  32
  با سلام و خسته نباشید -من یه سوال داشتم من آیپد ۷.۰.۶دارم تو سیدیا یه مشکل دارم که هر چیزی که تو قسمت جستجو می نویسم هیچ چیزی نمی آره .لطفا کمک کنید
  • 0
 13. User Avatar
  • محمد 550
  • در تاریخ : 10 آبان 1394 13:30
  33
  باعرض سلام وخسته نباشید بنده از شما تقاضایداشتم که میخواستم یکسری از برنامه های جالبی که جیل بریک داره رو واسم معرفی کنید تا بگیرم با تشکر راهنمایم کنید لطفا
  • 0
 14. User Avatar
  • ali tb12
  • در تاریخ : 20 دی 1394 10:01
  34
  سلام من توييك flipcontrol...نصب كردم ولي تغييري نديدم چطوري بايد فعالش كنم؟؟
  • 0
 15. User Avatar
  • Kamal
  • در تاریخ : 29 اردیبهشت 1395 05:57
  35
  سلام داداش من.تازگی ها سیدیاموپروندم چگونه بازیابی کنم اگه ازنونصب کنم برنامه های که نصب کردم پاک نمیشن؟
  • 0
 16. User Avatar
  • Mohammad Bagheri
  • در تاریخ : 29 اردیبهشت 1395 09:26
  36
  نقل قول: Kamal
  سلام داداش من.تازگی ها سیدیاموپروندم چگونه بازیابی کنم اگه ازنونصب کنم برنامه های که نصب کردم پاک نمیشن؟

  درود
  امکان بازیابی وجود نداره متاسفانه و باید به آخرین نسخه از iOS آپدیت کنید که اون هم قابل جیلبریک نیست فعلا
  • 0
 17. User Avatar
  • دانی
  • در تاریخ : 21 تیر 1395 15:02
  37
  سلام من جیلبریک کردم اما وقتی میخوام تو سیدیا سرچ کنم میگه باید نسخه پولی خریداری بشه...چیکار کنم؟
  • 0
 18. User Avatar
  • مهمان محمد
  • در تاریخ : 3 مرداد 1395 22:04
  38
  داداش كمك من 6s دارم تويك هارو نصب كردم ولي انگار نه انگار كه چيزي نصب كردم بعدش چطور از توي سايت بازي دان كنم با خود گوشي لطفا جواب بده
  • 0
 19. User Avatar
  • raminatz
  • در تاریخ : 16 مهر 1395 22:59
  39
  سلام خسته نباشين جيلبريك ios10.0.2 هنوز نيومده؟
  • 0
  1. User Avatar
   • Support
   • در تاریخ : 23 فروردین 1396 16:03
   40
   سلام
   جیلبریک برای نسخه مورد نظر شما عرضه شده. به بخش آموزش های کافه اپل مراجعه بفرمایید.
   • 0
 20. User Avatar
  • cy
  • در تاریخ : 23 فروردین 1396 15:50
  41
  سلام من كلا جيلبريك كردنو متوجه نشدم يني چي و نتونستم از جايي پيدا كنم
  ميشه راهنمايي كنيد
  • 0
  1. User Avatar
   • Support
   • در تاریخ : 23 فروردین 1396 16:03
   42
   سلام
   لینک زیر رو مطالعه بفرمایید.
   http://cafeapple.net/all-about-jailbreak.html
   • 0

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید

کانال تلگرام کافه اپل

فروشگاه اینترنتی کافه اپل

محصولات اپل و گلچینی از کالاهای دیجیتال و برگزیده را با اعتماد از فروشگاه اینترنتی کافه اپل خریداری کنید
بالا