کانال تلگرام کافه اپل
کافه اپل - پاتوق دوستداران محصولات اپل » آموزش » آموزش کار با Cydia (جیلبریک) و نصب توییک

آموزش کار با Cydia (جیلبریک) و نصب توییک

تاریخ :
نظرات : 54
 • 7

Cydia

کافه اپل مفتخر است تا آموزش کار با نرم افزار Cydia را برای شما عزیزان به صورت اختصاصی قرار دهد. مستقیم به سراغ اصل مطلب می رویم. ابتدا به چند سوال پاسخ خواهیم داد تا متوجه شوید که چرا و چگونه باید با یک دستگاه جیلبریک شده کار کرد.

 

- چرا باید دستگاهم را جیلبریک کنم؟

این اولین سوالی است که شاید شما باید آن مواجه شوید. دنیای جیلبریک دنیای بسیار وسیعی است. مجموعه ای از توییک ها (برنامه های سیستمی) که می توانند امکانات دستگاه شما را بیشتر کنند و حد و مرز ها و محدودیت های اپل را بردارند. در واقع جیلبریک کردن اگر درست و اصولی انجام شود قادر است یک آجر را به یک تلفن هوشمند تبدیل کند. حال تصور کنید چه قدرتی را می تواند به دستگاه های اپل ببخشد.

- چرا نباید دستگاهم را جیلبریک کنم؟

دنیای جیلبریک دنیای عجیبی است. شما گاهاً در این دنیا با توییک هایی آشنا می شوید که قادرند دستگاه شما را برای همیشه نابود کنند. البته این بدیهی است که اگر شما از منابع معتبر استفاده نمایید و همچنین توییک های معتبر را نصب کنید با هیچ مشکلی مواجه نخواهید شد. باید بدانید که با جیلبریک کردن، شما حفره های امنیتی دستگاهتان را در معرض خطر قرار می دهید. اگر در نصب و انتخاب منابع توییک ها بی دقت باشید می توانید دستگاه خودتان را به یک آجر تبدیل کنید! پس بدون اطمینان چیزی را نصب نکنید!

- آیا با این تعریفات باز هم جیلبریک کردن ارزش دارد؟

 بله! ما اینجا در کافه اپل منابع معتبر و همچنین توییک های معتبر و سالم را به شما معرفی می کنیم و شما با نصب آنها در معرض هیچگونه خطری نخواهید بود. پس مشکلی نیست!

 

نکات مهم:

- بسیاری از سایت های ایرانی اقدام به ساخت منیع (سورس) سیدیا کرده اند. اضافه کردن این سورس ها شاید به نظرتان مفید باشد ولی باید در نظر داشته باشید که تعداد زیادی سورس در سیدیا باعث کند شدن و صدمه دیدن دستگاه شما می شود. پس سعی کنید در اضافه کردن سورس ها با دقت باشید.

- سورس ها و توییک های سالم در کافه اپل برای شما معرفی خواهند شد.

خب به سراغ آموزش می رویم:

پس از آنکه دستگاه خودتان را جیلبریک کردید مشاهده خواهید کرد که یک نرم افزار با نام Cydia که در این آموزش با سیدیا شناخته خواهد شد به مجموعه نرم افزارهای شما اضافه شده است.

برای اولین باری که این نرم افزار را باز می کنید (توجه کنید که به اینترنت متصل باشید) صفحه ای سیاه رنگ باز خواهد شد. این صفحه را رها کنید تا کار خودش را انجام دهد. پس از پایان کار گوشی شما Respring می شود. این عمل همانند خاموش روشن دستگاه است ولی با سرعت بیشتر. در واقع این عمل همانند عمل Refresh در کامپیوتر عمل می کند.

پس از روشن شدن دوباره دستگاه وارد سیدیا شوید. حال شما با صفحه ای مانند عکس زیر روبرو می شوید:

در پایین این برنامه شما قسمت های متفاوتی را می بینید. بخش اول که Cydia نام دارد برای معرفی و اعلام اخبار مهم سیدیا قرار گرفته است. 

در بخش دوم شما واژه Sources را می بینید. این بخش منابع یا همان سورس های سیدیای شماست. سورس سیدیا در واقع جایی است که شما می توانید توییک های خودتان را از آن دانلود کنید. اضافه کردن چند سورس که در ادامه معرفی می شود می تواند تمامی توییک های مورد نیازتان را تامین کند ولی دقت داشته باشید که تعداد بالای سورس دستگاه شما را کند می کند!

 

بخش بعدی Changes است. در این بخش آخرین توییک هایی که آپدیت شده اند و یا تازه به سورس های شما اضافه شده اند را می توانید مشاهده کنید. بار دیگر به بخش سورس ها برگردید. در سمت بالا و چپ میتوانید واژه Refresh را ببینید. با زدن این دکمه سورس های شما به روز می شوند و اینگونه اگر توییکی آپدیت شده باشد شما از آن مطلع خواهید شد. سعی کنید همیشه توییک ها و سورس های خودتان را آپدیت نگه دارید.

در تب بعدی شما می توانید توییک هایی را که نصب کرده اید مشاهده کنید و آنها را پاک و یا دوباره نصب کنید. پس از انتخاب توییک نصب شده مورد نظرتان، صفحه مربوط به آن باز خواهد شد. در سمت بالا و راست شما با واژه Modify مواجه خواهید شد. با زدن این دکمه می توانید توییک را پاک و یا مجدداً نصب کنید.

 

و اما در تب آخر شما با واژه Search روبه رو می شوید. در این بخش شما می توانید از بین هزاران توییکی که در سورس هایتان قرار دارند به جستجو بپردازید و توییک مدنظر خودتان را انتخاب و نصب کنید. این بخش، کار اصلی ما را در ادامه شامل می شود.

اضافه کردن سورس: 

شما برای اینکه بتوانید توییک های پولی را نصب کنید نیاز به توییکی به نام Cydown دارید که آموزش کار با آن را می توانید از اینجا ببینید. همچنین برخی توییک ها در سورس های پیش فرض سیدیا وجود ندارند. توییک های کرک شده نیز در این سورس های پیشفرض قرار نمی گیرند بنابراین شما نیاز دارید تا سورس های دیگری را به سیدیا اضافه کنید. در ادامه نحوه اضافه کردن سورس به سیدیا را به شما نشان می دهیم.

توجه کنید که فقط و فقط سورس های معتبر را اضافه کنید. از بین سورس ها ما سورس های زیر را به شما توصیه می کنیم چرا که معروف ترین و کامل ترین سورس های سیدیا هستند.

اضافه کردن این 2 سورس تقریباً 99 درصد توییک های مورد نظر ما را پوشش می دهد.

 

برای اضافه کردن سورس، به بخش Sources رفته و بر روی گزینه Edit بزنید. قسمت جدید باز می شود که می توانید در آن آدرس سورس را وارد کنید. پس از زدن اضافه کردن، ممکن است سیدیا به شما اخطار دهد که این سورس را با تضمین خودتان اضافه می کنید. بر روی گزینه Add Anyway کلیک کنید تا سورس اضافه شود.

پس از آن شما با تصویر زیر مواجه می شوید. توجه کنید که گاهاً با خطاهایی زرد و یا قرمز رنگ در دانلود توییک و یا اضافه کردن سورس مواجه خواهید شد. این خطا به خاطر اینترنت رخ می دهد و می توانید با استفاده از اینترنت دیگر و یا نرم افزارهای تغییر آی پی این مشکل را رفع کنید!

سورس های پیشنهادی کافه اپل

Repo.BiteYourApple.Net

Repo.HackYouriPhone.Org

پس از اضافه کردن سورس ها به بخش Search بروید. در این بخش شما می توانید توییک های مد نظرتان را جستجو و نصب کنید. در مرحله اول به شما توصیه می شود که توییک Appsync Unified را نصب کنید. 

این توییک برای این است که شما بتوانید بازی ها و نرم افزارهای کرک شده را بر روی دستگاه خودتان نصب کنید. برای نصب نیز می توانید از نرم افزارهایی شبیه به iTools استفاده کنید.

مراحل نصب نیز به صورت زیر است. (البته در زیر توییک دیگری نصب شده است ولی مراحل یکسان است)

هر توییکی قابلیت خاصی دارد و شما می توانید با مطالعه نحوه کار آن توییک از کارکرد آن مطلع شوید. از بین توییک های موجود، کافه اپل توییک های زیر را به شما معرفی میکند:

Activator: توییکی برای اینکه بتوانید برای فرامین خاص کارکردهای متفاوت قرار دهید برای مثال با دوبار ضربه زدن بر روی ساعت بالای دستگاه بلوتوث دستگاهتان روشن شود. این توییک بیشتر برای فعال کردن ویژگی های دیگر توییک ها به کار می رود.

Apple File Conduit 2: این توییک اجازه دسترسی به فایل های سیستمی را به نرم افزارهایی همچون iTools می دهد. برای نصب هک های بازی ها باید این توییک را نصب کرده باشید.

Appsync unified: این توییک برای نصب نرم افزارهای پولی کرک شده بر روی دستگاه لازم است و در واقع یکی از اهداف اصلی جیلبریک کردن به حساب می آید.

‌Bioprotect: می توانید برای نرم افزارهای شخصی خودتان با استفاده از اثر انگشت رمز بگذارید و چنانچه که کسی دستگاهتان را از شما گرفت! دیگر نخواهد توانست به نرم افزار های شخصی شما دسترسی داشته باشد.

Cydown: این توییک برای نصب توییک های پولی سیدیا استفاده می شود . آموزش کار را در اینجا بخوانید.

FlipControlCenter: میتوانید ابزارهای Control Center را عوض کنید و هر تعداد ابزار می خواهید به آن اضافه کنید. 

iFile: فایل منیجری بی همتا برای دستگاه شما

Persian Keyboard iOS 8: کیبورد فارسی برای دیوایس هایی که iOS 8 روی آنها نصب شده است.

VirtualHome 8: توییک مذکور این قابلیت را به شما می دهد که تنها با لمس کردن دکمه Home اعمال آن را انجام دهید و دیگر نیازی به فشار دادن این دکمه نباشید! این توییک به شدت به شما توصیه می شود چرا که از خراب شدن دکمه دستگاه شما جلوگیری می کند.

همچنین لیست توییک های ضروری برای دستگاه را می توانید در اینجا ببینید

همچنین توییک های دیگر نیز به مرور در کافه اپل معرفی خواهند شد. با ما همراه باشید.

منبع: کافه اپل

نظرات

 1. User Avatar
  • Mohammad Bagheri
  • در تاریخ : 11 تیر 1394 17:57
  1
  فقط می تونم در برابر این پست خارق العاده و بی نظیرت تعظیم کنم و بگم واقعاً ازت ممنونم به خاطر تمام لطف و محبت های بی دریغت :love: :love:
  • 2
 2. User Avatar
  • mehdi...
  • در تاریخ : 11 تیر 1394 18:35
  2
  سلام...من با taig2.2.0. ای او اس 8.4 رو جیلبریک کردم ولی هر توییکی میخوام نصب کنم ارور میده میگه باید پیش نیاز mobilesubstrate0.9.5100 رو داشته باشید...مشکل از کجاست؟؟؟؟؟؟ مگه موقع جیلبریک خودش اونو نصب نمیکنه؟؟؟؟؟ ممنون میشم اگه کمکم کنید...
  • 0
 3. User Avatar
  • iShahab
  • در تاریخ : 11 تیر 1394 19:39
  3
  نقل قول: iAdmin
  فقط می تونم در برابر این پست خارق العاده و بی نظیرت تعظیم کنم و بگم واقعاً ازت ممنونم به خاطر تمام لطف و محبت های بی دریغت :love: :love:

  لطف داری به من :love:
  خواهش میکنم محمد جان :feel:

  نقل قول: mehdi...
  سلام...من با taig2.2.0. ای او اس 8.4 رو جیلبریک کردم ولی هر توییکی میخوام نصب کنم ارور میده میگه باید پیش نیاز mobilesubstrate0.9.5100 رو داشته باشید...مشکل از کجاست؟؟؟؟؟؟ مگه موقع جیلبریک خودش اونو نصب نمیکنه؟؟؟؟؟ ممنون میشم اگه کمکم کنید...

  بررسی کنید که نصب شده یا خیر! آموزش رو بخونید میتونید ببینید مشکل از کجاست
  • 0
 4. User Avatar
  • mehdi...
  • در تاریخ : 11 تیر 1394 20:09
  4
  چطوری بررسی کنم؟؟؟؟اصلا این توییک نیست انگار نصب نشده...فایل دبش نیست نصب کنم؟؟؟؟؟؟/مگه با جیلبریک اونم نصب نمیشه؟؟؟؟؟
  • 0
 5. User Avatar
  • arash8x
  • در تاریخ : 11 تیر 1394 20:59
  5
  با سلام
  من الان گوشیم iphone 6 ios 8.4 جیلبریک کردم ولی هر توییکی میخوام نصب کنم
  ارور operation timed out میده با * پی ان امتحان میکنم صفحه سیدیا سیاه میشه و اتفاقی نمیوفته. لطفا کمک کنید.
  • 0
 6. User Avatar
  • iShahab
  • در تاریخ : 11 تیر 1394 22:43
  6
  نقل قول: arash8x
  با سلام
  من الان گوشیم iphone 6 ios 8.4 جیلبریک کردم ولی هر توییکی میخوام نصب کنم
  ارور operation timed out میده با * پی ان امتحان میکنم صفحه سیدیا سیاه میشه و اتفاقی نمیوفته. لطفا کمک کنید.


  بعضی مواقع صفحه سیاه نشون داده میشه ولی توییک ها دانلود میشند. این بستگی به سرعت اینترنتتون داره. گاهی به خاطر حجم کم توییک ها و سرعت بالای اینترنت توییک دانلود میشه سریع و سیدیا چیزی نشون نمیده. این عادیه. توی قسمت توییک های نصب شده نگاه کنید میبینید که نصب شدند.
  نقل قول: mehdi...
  چطوری بررسی کنم؟؟؟؟اصلا این توییک نیست انگار نصب نشده...فایل دبش نیست نصب کنم؟؟؟؟؟؟/مگه با جیلبریک اونم نصب نمیشه؟؟؟؟؟

  عزیز لطف کن این نوشته آموزش رو بخون میفهمی خب. توی بخش installed ببین هست یا نه. اگر نیست توی سرچ بزن نصبش کن. ممکنه نشه. بستگی به نسخه جیلبریک داره.
  • 1
 7. User Avatar
  • mehdi...
  • در تاریخ : 11 تیر 1394 23:05
  7
  نه قبلانم دیده بودم نبود توی سرچم زده بودم اونجام نبود...
  • 0
 8. User Avatar
  • رضوان
  • در تاریخ : 11 تیر 1394 23:15
  8
  سلام و خدا قوت خدمت مدیر محترم...سوالی داشتم اون قسمت اد سورس که نوشتین گاها به اخطارهای زرد و قرمز مواجه میشوید ...من با این مشکل روبرو هستم میدونستم مشکل از نت هست ولی من با فیلتر شکن که وصل میشم بازهم که سورسی اضاف کنم یا توییکی دانلود کنم مینویسه out time چیکار کنم آیا فیلتر شکن هاتس شیلد با وی پی ان فرق داره که شما نوشتی وی پی ان؟؟؟؟؟؟یعنی منظورم اینه که با وی پی ان اخطار نمیده؟؟؟؟
  • 0
 9. User Avatar
  • iShahab
  • در تاریخ : 12 تیر 1394 00:06
  9
  نقل قول: mehdi...
  نه قبلانم دیده بودم نبود توی سرچم زده بودم اونجام نبود...


  برید توی بخش سورس ها و روی گزینه ی Refresh بزنید. سورس های شما به صورت کامل دانلود نشدند. احتمالا برای همین نمی تونید پیداش کنید.
  نقل قول: رضوان
  سلام و خدا قوت خدمت مدیر محترم...سوالی داشتم اون قسمت اد سورس که نوشتین گاها به اخطارهای زرد و قرمز مواجه میشوید ...من با این مشکل روبرو هستم میدونستم مشکل از نت هست ولی من با فیلتر شکن که وصل میشم بازهم که سورسی اضاف کنم یا توییکی دانلود کنم مینویسه out time چیکار کنم آیا فیلتر شکن هاتس شیلد با وی پی ان فرق داره که شما نوشتی وی پی ان؟؟؟؟؟؟یعنی منظورم اینه که با وی پی ان اخطار نمیده؟؟؟؟

  نه تفاوتی نداره. یه چند بار تلاش کنید ببینید درست میشه یا نه. وقتی این ارور رو میده مشکل از اینترنته. چیز دیگه ای نیست. تلاش کنید درست میشه واقعا راه دیگه ای نداره
  • 0
 10. User Avatar
  • iAmirHossein
  • در تاریخ : 12 تیر 1394 00:23
  10
  با این پست یاد جوونیام افتادم
  • 0
 11. User Avatar
  • iShahab
  • در تاریخ : 12 تیر 1394 00:25
  11
  نقل قول: iAmirHossein
  با این پست یاد جوونیام افتادم


  :lol:
  • 0
 12. User Avatar
  • iParsa
  • در تاریخ : 12 تیر 1394 00:58
  12
  شهاب فوق العاده بود. ممنون :)
  • 1
 13. User Avatar
  • رضوان
  • در تاریخ : 12 تیر 1394 01:55
  13
  سلام ...خدایی خسته شدم با این ارورها نمیشه مدیر تلاش میکنم نمیشه شب و روز تلاش میکنم نمیشه خدایی باید پناهندگی بگیرم برم یه کشور دیگه دیگه راهش همینه ...
  • 0
 14. User Avatar
  • william d black
  • در تاریخ : 12 تیر 1394 02:00
  14
  mishe tweak nasb kard bad sourc pak kard !?
  • 0
 15. User Avatar
  • iShahab
  • در تاریخ : 12 تیر 1394 02:51
  15
  نقل قول: iParsa
  شهاب فوق العاده بود. ممنون :)

  قربونت :fellow:
  نقل قول: william d black
  mishe tweak nasb kard bad sourc pak kard !?


  نه نمیشه
  • 0
 16. User Avatar
  • amirfardpoor
  • در تاریخ : 12 تیر 1394 14:12
  16
  میشه به من کمک کنید جلبریک کردم ولی برنامه openvpn کرش میکنه میپره بیرون
  • 0
 17. User Avatar
  • رضوان
  • در تاریخ : 12 تیر 1394 15:18
  17
  سلام ...آره میشه ویلیام بلک اول توییک نصب کن بعد سورست رو پاک کن من که انجام دادم smile
  • 0
 18. User Avatar
  • iParsa
  • در تاریخ : 12 تیر 1394 21:25
  18
  نقل قول: amirfardpoor
  میشه به من کمک کنید جلبریک کردم ولی برنامه openvpn کرش میکنه میپره بیرون

  از betternet استفاده کنید که مجانی هست
  • 0
 19. User Avatar
  • iReza
  • در تاریخ : 12 تیر 1394 23:16
  19
  سلام
  ممنون از بست خيلي خوبتون
  من نياز به قند شكن دارم
  متاسفانه betternet به طور كل تو خونه ما وصل نميشه
  ايا جيز ديكري هست؟
  حالا ميخوام جيز بي ان بخرم اما سر در كم شدم نميدونم از كجا و جي بخرم
  اكه ميشه راهنمايي كنيد
  اكر حرفي هست كه نميشه اينجا بزنيد :winked: واسم ايمىل كنيد
  reza.zeidani77@gmail.com
  • 0
 20. User Avatar
  • ashkanfun
  • در تاریخ : 25 تیر 1394 14:54
  20
  1-الان من گوشیمو با روش ota ای او اس 8.4 کردم ینی نمی تونم دیگه جیل کنم
  2-اگه من جیل کنم چجوری هم ای او اس امو می تونم کنم
  3-بعد اگه یه برنامه اپدیت بیادش چجوری اپدیت
  4-اگه جیل کنم سرعت گوشی پایین نمیاد
  5-اگه کم جیل کنم اپ ها کرش نمی کنن یا غیب نمی شن
  6-اگه من جیل کنم گوشیم هک نمیشه
  • 0

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی‌شود
برای کد جدید روی آن کلیک کنید

کانال تلگرام کافه اپل
بالا